Proběhlo XXIV. celostátní setkání Sdružení celiaků ČR

Napsal/a celiacicz

17 června, 2024

Tisková zpráva | V sobotu 8. června 2024 se v areálu Emauzského kláštera v Praze uskutečnilo v pořadí již XXIV. celostátní setkání Sdružení celiaků ČR. Posláním Sdružení celiaků ČR, z. s. je hájit zájmy lidí, kteří jsou ze zdravotních důvodů nuceni dodržovat bezlepkovou dietu. Účastníci celostátního setkání měli příležitost setkat se v krásných prostorách Emauzského kláštera v Praze 2 a strávit den s ostatními bezlepkáři.

Akci podpořilo hlavní město Praha.

Účastníci všech věkových kategorií se mohli seznámit s tradičními produkty i novinkami na trhu bezlepkových produktů, které výrobci a dodavatelé nabízeli formou ochutnávek a prodeje za zvýhodněné ceny. Své výrobky představily téměř tři desítky výrobců či dovozců bezlepkových potravin. V nabídce bylo vše, co si lze představit v bezlepkové kuchyni, mouky, polotovary, těstoviny, cukrovinky, čerstvé i trvanlivé pečivo, hotová jídla, nápoje. Po dobu celé akce bylo zajištěno bezlepkové občerstvení. Bohaté ochutnávky připravila zejména firma Schär. Účastníci ocenili, že vše, co bylo možné ochutnat, bylo také možné zakoupit, a to navíc ještě za velmi výhodné ceny.

Návštěvníci využili také možnost prohlédnout si překrásné vnitřní prostory kláštera a odpočinout si i díky příjemnému počasí v Rajské zahradě. Členové Sdružení celiaků ČR zdarma obdrželi konferenční tašky s bezlepkovými produkty.

Setkání se zúčastnilo 1 463 osob, tedy opět o něco více jako loni. Účastníci přicházeli průběžně během celé akce, takže i fronty u prezence a stánků byly po většinu doby přiměřené.

Posluchači také ocenili výběr přednášejících a velmi dobře sestavený odborný program:

Celiakie a játra – doc. MUDr. Pavel DRASTICH, Ph.D.
Celiakie v dětském věku – možnosti diagnostiky a prevence – MUDr. Peter SZITÁNYI, Ph.D.
Celiakie – můžeme být ještě úspěšnější? – doc. MUDr. Pavel KOHOUT, Ph.D.
Střevní bariéra a nervový systém u celiakie – prof. MUDr. Helena TLASKALOVÁ-HOGENOVÁ, DrSc.

Konferenční sál byl plný. Dotazy po přednáškách svědčily o vhodně zvolených tématech. Odborníci ochotně na všechny dotazy odpověděli a za to jim patří velký dík.

Poděkování patří všem návštěvníkům, kteří vytvořili příjemnou atmosféru po celou dobu setkání. Zvláštní dík patří všem, kteří setkání pomohli zajistit. Příprava výstavních prostor, zajištění zázemí, občerstvení, dostatek dobrovolníků pro vylepení orientačních cedulí, pro prezenci, zajištění obsahu a následná příprava konferenčních tašek pro návštěvníky, zajištění žádaných vystavovatelů, to vše vedlo ke klidnému průběhu akce.

A které firmy akci podpořily? Adveni, Almagrana, Bassotto – italská pekárna, Benkor, Bezlepkové zájezdy, Coppenrath, Doves Farm, Easy Cook, Eat Fit, Elektrárna – pivo z Plzně, G. F. Q., Good Foods, Gullón, Jerry, Jizerské pekárny, Nairn´s, Nominal, Nutri Free, Puravita, Racio, Seitz, Zdravé dobré (prodej výrobků Coffeec, Gutini, Liškův chléb, NS Food, pečivo Poentsgen a Semix) a VZP.

A zejména hlavní partner setkání, kterým byl Dr. Schär AG/SPA. 

Snahou organizátorů bylo, aby se nejednalo o čistě komerční záležitost, ale o vyvážené spojení edukační a výstavně – prodejní akce. A tento záměr se i letos podařilo uskutečnit.

Za rok, a to přesně 21. června 2025 se opět budeme těšit v nádherných prostorách Emauzského kláštera na viděnou!

Pořadatel:

Sdružení celiaků ČR, z. s.
www.celiaci.cz, kontakt: e-mail: info@celiaci.cz, tel. 602 273 173

Sdružení celiaků ČR, z. s. zdarma provozuje Poradnu pro dětské i dospělé celiaky, do které je nutné se předem objednat na výše uvedených kontaktech.

Celiakie je vrozené autoimunitní onemocnění, které je vyvolané nesnášenlivostí lepku. Může se projevit v jakémkoliv věku. Lidem, kteří se narodí s takovouto abnormální přecitlivělostí, lepek způsobuje chronický zánět sliznice tenkého střeva a musí dodržovat přísnou celoživotní bezlepkovou dietu.