stručně to nejdůležitější

OTÁZKY A ODPOVĚDI

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI

Zjistili jste, že máte celiakii? Připravili jsme pro vás 8 odpovědí na nejčastější otázky k celiakii, lepku a bezlepkové dietě, se kterými se pravidelně setkáváme.

CELIAKIE A LEPEK

Mohu se celiakie zbavit a snížit citlivost na lepek?

Ne. Celiakie se nezbavíte. Jestliže u Vás byla jednou diagnostikována celiakie, budete muset dodržovat bezlepkovou dietu po celý život. Jestliže začnete znovu konzumovat lepek (gluten), dojde opět k poškození Vaší střevní sliznice a příznaky nemoci se během krátké doby vrátí.

Jaké jsou rozdíly mezi celiakií a alergií na lepek?

V příznacích:

Celiakie: poruchy trávení (zejména průjem, ale i zácpa, nadýmání) – nemusí být vždy přítomny, poruchy vstřebávání živin, únava, u dětí celkové neprospívání a poruchy růstu, zvýšená kazivost zubů, afty, chudokrevnost, poruchy reprodukce apod.

Alergie na lepek: zvracení, průjem, bolest žaludku, nadýmání, rýma, kopřivka, ekzém, dušnost, afylaxe apod.

V nástupu příznaků:

Celiakie: v řádu hodin až dní po požití lepku

Alergie na lepek: v řádu jednotek až desítek minut po požití lepku

V původu reakce:

Celiakie: zprostředkována zejména protilátkami typu IgA (imunoglobuliny A) a má autoimunitní charakter (laicky řečeno: imunitní systém při požití lepku napadá tenké střevo)

Alergie na lepek: zprostředkována protilátkami typu IgE (imunoglobuliny E) zaměřenými proti lepku

V diagnostice:

Celiakie: různá vyšetření střev, různé krevní testy

Alergie na lepek: krevní a/nebo kožní imunologické testy

V cíleném vyhledávání nemoci (screening):

Celiakie: provádí se u asociovaných chorob a u příbuzných diagnostikovaného celiaka v řadě přímé (sourozenci, rodiče, děti)

Alergie na lepek: irelevantní, neprovádí se

V délce trvání:

Celiakie: jde o celoživotní onemocnění, diagnostikovat se může v každém věku, zatím nelze vyléčit

Alergie na lepek: nemusí být celoživotní, někdy sama odeznívá, častější je v útlém dětství

Co je vlastně lepek?

Lepek je proměnlivá směs bílkovin, vyskytující se ve čtyřech druzích obilovin (pšenice, ječmen, žito, oves) a jejich křížencích. Tyto obiloviny poznáme podle toho, že jejich zrno má podélnou rýhu.

Z pohledu celiakie není důležité, ve kterých z výše uvedených obilovin je lepku více nebo méně. Ve všech je ho tolik, že způsobuje problémy.

Obsah lepku se i u jednoho druhu obilí může lišit, a to v závislosti na podmínkách, v jakých bylo obilí pěstováno. Čím více lepku obilovina obsahuje, tím je považována za kvalitnější a výživnější – alespoň z pohledu mlynářského a pekařského. Díky lepku jsou výrobky z mouky pružné, dobře kynou a po upečení si drží tvar.

Výraz lepek je opravdu odvozen od lepivosti. Stejně tak cizí název gluten znamená latinsky „lepidlo“. 

Může zanedbaná celiakie zvýšit riziko rakoviny?

Pokud se celiakie neléčí patřičnou dietou, může dojít k vážnému poškození střev. Na stěně tenkého střeva mohou vznikat vředy a trhliny, může se snižovat jeho průchodnost a také roste riziko rakoviny tenkého střeva. 

 

ZÁSADY BEZLEPKOVÉHO VAŘENÍ

Musím dodržovat bezlepkovou dietu, i když nemám žádné příznaky?

I když máte bezpříznakovou celiakii, je doporučováno dodržovat bezlepkovou dietu. Máte totiž stále poškozené klky ve střevech a můžete trpět problémy z malabsorpce. Ty mohou být příčinou takových stavů, jakými je například zprvu „němá“ osteoporóza. Máte-li pochybnosti o diagnóze, můžete nechat vyhodnotit Vaše nálezy dalším odborným lékařem. 

Jak se dozvím, co mohu jíst a kdo mi poradí?

Základní informace o onemocnění by Vám měl poskytnout ošetřující lékař. Nejvíce praktických i aktuálních informací Vám poskytne některá z pacientských organizací sdružující pacienty se stejnými problémy. Např.  Sdružení celiaků ČR nebo některá místní organizace ve Vašem regionu. Pozor ale na laické internetové diskuse, ty nemusí mít vždy pravdu.

Jak přísně je nutné dietu dodržovat?

Bezlepkovou dietu bychom opravdu neměli porušovat. Ani výjimečně. Každé zhřešení se může projevit dočasným návratem příznaků. Za zcela bezpečnou dávku je nejčastěji považováno kolem 10 mg lepku za den, za relativně bezpečnou pak 20 mg. Je však třeba počítat s určitou mírou individuálnosti. V každém případě stačí pár lepkem kontaminovaných potravin za den a může být problém. 

Nebude nám lepek chybět?

Lidské tělo se bez lepku dokáže obejít. Pojídání lepkových obilovin je pouze historická zvyklost, ale ne nezbytnost. Pšenice je poměrně nenáročná obilovina, proto se stala oblíbenou a stala se základem velkého množství potravin. Ale třeba rýže je také velmi rozšířená i dostupná a je přitom bezlepková!

Problém s chyběním lepku je spíše psychický. Při bezlepkové dietě se musíte pouze naučit jinak přemýšlet o svém jídle, zbavit se předchozích zvyklostí. Bezlepková dieta není handicap. Díky ní si celiak může udržet dobré zdraví. A jíst zdravě je základ. Navíc při troše znalostí a kreativity může být bezlepková strava velmi chutná a její příprava zábavná.

 

Pro více informací volejte

+420 602 273 173

PORADNA PRO CELIAKY

KONTAKT
+420 224 967 776-8 nebo 602 273 173poradna@celiac.cz

OTEVŘENO
PO a UT od 14.00 do 18.00 hodin
Rezervujte si čas na výše uvedených kontaktech.

ADRESA
Klinika dětského a dorostového lékařství VFN, Ke Karlovu 2, Praha 2 (2. patro, budova E3a, gastroenterologická ambulance)

Další užitečné informace najdete také v rubrice Odborné články. Zajímá vás např., jak je to s označováním potravin „bez lepku“ a „velmi nízký obsah lepku“? Více v článku Národní doporučení pro uvádění informací o možném a nezáměrném výskytu  ….