Jak celiakie ovlivňuje zdraví zubů a dásní?

Napsal/a celiacicz

26 listopadu, 2020

Jak celiakie ovlivňuje zdraví zubů a dásní?

Ptáte se, jaký vliv může mít celiakie na vaše zuby? Překvapivě velký. Ústa jsou vstupní branou zažívacího ústrojí a nemoc se v nich může projevit dokonce ještě dříve, než v nižší části traktu.

Dětské zoubky trpí

Celiakie může být diagnostikována v různém věku – od batolete až po starší dospělé. Objeví-li se nemoc u dětí do sedmi let věku, jejich trvalý chrup, který se teprve vyvíjí, je vystaven riziku poškození.

Na zubech například není dostatečná vrstva skloviny, což se vizuálně projeví skvrnitostí, nažloutlou nebo hnědou barvou. Stav, který dentisté nazývají hypoplasie skloviny, se projevuje také vyšší kazivostí a citlivostí zubů. U nejvážnějších případů narušení skloviny je na zubech patrné také horizontální vroubkování. Dentisté se domnívají, že provází případy celiakie, kdy nemoc poškozuje vyvíjející se zárodky zubů v čelisti.

Zmíněné typy problémů skloviny se samozřejmě netýkají pouze dětí s celiakií. Mohou se objevit v případech demineralizace, špatné výživy, infekcí, genetických poruch, atd. Studie ovšem ukazují, že u malých celiaků se vyskytují častěji.

Za poškozením skloviny u celiaků stojí podle odborníků buď nedostatečné zásobení živinami z důvodu snížené schopnosti střeva vstřebávat látky, nebo přímé útočení imunitního systému na buňky vyvíjejících se zubů. Tak jako tak je ale poškození víceméně nevratné, a z toho důvodu je klíčové diagnostikovat celiakii u dětí co nejdříve.

Kromě stavu skloviny může o celiakii napovědět ještě načasování růstu zubů. Mléčný i trvalý chrup se prořezává později.

Více zubních kazů

Horší kvalita zubní skloviny s velkou pravděpodobností může stát i za vyšší kazivostí zubů u celiaků. Náchylnost ke kazům může být dokonce podle některých vědců jedním z prvních zaznamenatelných příznaků celiakie. Bohužel ke kazivosti přispívá také nedostatečnost v příjmu vitamínu D nebo vápníku, která neléčenou celiakii často doprovází.

Afty, bolestivé poranění v dutině ústní

Pokud jste někdy zažili aft v ústech, pak jistě potvrdíte, o jak bolestivou záležitost se jedná. Bílý boláček, který se nejčastěji objevuje na vnitřní straně rtů, dásních nebo jazyku, se velmi pomalu hojí a hovořit či jíst s ním není vůbec příjemné. Výzkumy naznačují, že náchylnost celiaků k aftům je vyšší než u zdravé populace. Jednou z možných příčin opět může být nedostatečné vstřebávání živin, v tomto případě především železa, kyseliny listové a vitamínu B12.

Na závěr se sluší zmínit, že uvedené problémy zubů a dutiny ústní se samozřejmě neváží jen a pouze k onemocnění celiakií. Předpokládat, že za zvýšenou tvorbou aftů či kazů stojí určitě celiakie, nelze. Na druhou stranu, pokud vás tyto problémy trápí, můžete o nich pohovořit s vaším praktickým lékařem nebo zubařem, a hledat jejich příčinu a léčbu. Při péči o dutinu ústní je totiž prevence klíčová pro předcházení budoucích komplikací.

Zdroj: verywell.com a bezlepek.cz
Zpravodaj 2019/1