Johanka, 7 let

Napsal/a celiacicz

27 října, 2022

Johanka pochází z rodiny, ve které je ze strany matky několik žen se sníženou funkcí štítné žlázy. Teta a babička trpěly lehkým břišním diskomfortem a lupénkou. Vyšetření na celiakii u žádné z nich nebylo provedeno. U mladšího bratra a rodičů Johanky bylo vyšetření na celiakii negativní. Otec má bilirubinemii, tj. zvýšenou hladinu bilirubinu v krvi.

Johanka se narodila ve 37. týdnu, měla silnější novorozeneckou žloutenku. Byla kojena 10 měsíců, od 6 měsíců dostávala přídavky obilovin. Do 3 let prospívala dobře, matka ani zpětně nehodnotí žádné poruchy zdravotního stavu.

V období nástupu do mateřské školy se u Johanky objevovaly stresující momenty se zvláštními projevy pečlivosti a zodpovědnosti, hraničící až s pedantstvím. Dostavilo se nechutenství, odmítala těstoviny, dobře jedla ovoce a zeleninu. Byla hubená s kruhy pod očima, s bílou pletí při nezjištěné anemii. Přechodně měla zvýšený cholesterol.

V šesti letech se objevily časté bolesti břicha, vícekrát za den zapáchající stolice, ne průjem. Bolesti břicha se určitý čas vysvětlovaly jako psychogenní. Také se uvažovalo o zánětlivém postižení tenkého střeva dosud neznámé etiologie, tj. pouchitis, projevující se akutně nebo chronicky krvavými průjmovými stolicemi a křečemi v břiše. Do takového stavu se však potíže u Johanky nerozvíjely a možnost této diagnózy se naštěstí bez léčebných zásahů definitivně vyloučila před potvrzením celiakie.

Mylná diagnóza byla též u vleklých bolestí v dolních končetinách, ty se považovaly za růstové. Johanka byla vyšetřena v šesti letech na alergologii pro vyhodnocení příp. alergie na některé potraviny. Tam byly provedeny krevní testy i na celiakii, s pozitivním výsledkem. Následovala enterobiopsie, která celiakii potvrdila. Okamžitě byla zahájena bezlepková dieta a příznivé výsledky se brzy dostavily. Johanku přestaly bolet nohy, pozvolna doznívaly bolesti břicha. Zmizela psychická rozmrzelost, celkově se již po dvou měsících zlepšila nálada. Při příští informaci se dozvídám o dalším zlepšení psychické rovnováhy i dobré fyzické kondici. Johanka je v první třídě.

Příběh sepsala MUDr. Ludmila Chýleová
Fotografie ilustrativní