Kateřina, 36 let

Napsal/a celiacicz

25 května, 2022

Oba rodiče mají diabetes. Matka trpí též revmatoidní artritidou. V kojeneckém věku byla u Kateřiny zjištěna laktózová intolerance, od batolecího věku měla časté průjmy, nafouklé břicho, byla léčena i pro nedostatek železa. V pubertálním období se objevily vyrážky na kolenou, loktech, hýždích. Již tehdy kožní lékařka pojala podezření na Duhringovu dermatitidu a doporučila vyšetření z postižené kůže lokte, která diagnózu potvrdila. Pak Kateřina podstoupila enterobiopsii s pozitivním výsledkem diagnózy celiakie. Ošetřování kůže kortikoidní mastí zmírnilo rychle potíže, užívala též „prášky“.

V 19 letech se objevily problémy s revmatoidní artritidou, které se kolem 30. roku zhoršily. V malých kloubech při větší zátěži se zvýšila bolestivost a omezila pohyblivost. Toto zhoršení se postupně projevilo i na velkých, především kolenních kloubech.

Kateřina má dvouletou dceru, která již byla vyšetřena krevními testy na celiakii, zatím s negativním nálezem. Bezlepkovou dietu drží přísně, kontroly protilátek měla vždy v pořádku.

Kateřina se potýká s dvěma autoimunitními problémy současně. Tuto situaci zvládá s odhodláním a s nadhledem.

Text připravila: MUDr. Ludmila Chýleová
Zdroj: Cesty za diagnózou celiakie, publikace Šťastný život bez lepku

Fogografie: unsplash.com