Nejčastější dotazy k celiakii a bezlepkové dietě z naší poradny pro celiaky (č. 1)

Napsal/a celiacicz

5 července, 2021

Pravidelně pro vás připravujeme odpovědi na nejčastější dotazy k celiakii a bezlepkové dietě, se kterými se setkáváme v naší praxi, na sociálních sítích a především v naší osobní poradně pro celiaky, kterou provozujeme na Klinice pediatrie a dědičných poruch metabolismu VFN v Praze 2.

V obchodě jsem narazila na rýži se stopami lepku. Je možné ji použít na přípravu bezlepkového pokrmu?

Ano, v případě celých zrn (fazole, rýže, čočka, hrách, pohanka apod.) platí výjimka, takže je lze použít. Je ale potřeba je před přípravou důkladně propláchnout na cedníku, pod prudkým proudem vody. Čočku je nutné také přebrat – mohou v ní být zrna pšenice.

Je vhodné mrazit bezlepkové pečivo?

Určitě ano. Doporučujeme veškeré bezlepkové pečivo, které si doma upečete a za čerstva hned nesníte, po vychladnutí naporcovat a zamrazit. Déle vydrží a zůstane stejně chutné, jako to čerstvé. Při rozmrazování je dobré použít „vyskakovací“ topinkovač – opečené je chutnější. Je ale potřeba zakoupit nový, aby nedošlo ke kontaminaci lepkovým pečivem.

Jak je to s nádobím při vaření lepkových i bezlepkových pokrmů v jedné kuchyni?

Nemusíte se bát, veškeré nádobí (hrnce, pánve, talíře, příbory atd.) bez problémů umyjete jak v myčce, tak běžným způsobem, tedy v ruce, a riziko kontaminace tady nehrozí. Je potřeba řešit pouze „dřevo“, tedy prkénka, vařečky atd. Dřevo je porézní materiál a lepek se v něm může držet. Doporučujeme tedy pro přípravu bezlepkových pokrmů zakoupit nové.

Vybráno z dotazů v Poradně pro celiaky