Tři okamžiky, kdy se vyhnout cukru a vsadit na svačinu plnou bílkovin

Napsal/a celiacicz

22 června, 2021

Když nás trápí pocit hladu, zaženeme ho jídlem. Spousta potravin ho dokáže přirozeným způsobem potlačit, obzvlášť potom ty, které jsou bohaté na proteiny a navozují rychlý pocit sytosti. Jiné zase naopak ovlivňují chutě a je lepší se jim vyhnout obloukem. Jsou to ty s vysokým glykemickým indexem, které sice „zaplácnou“, ale zanedlouho se žaludek ozve znovu a o to silněji.

Když se potřebujete „dojíst“

Říkáte si, jak je možné, že některé potraviny vyvolávají hlad namísto abychom se po jejich konzumaci cítili sytí? Je to důsledkem zvýšeného obsahu cukru v krvi, který posléze poklesne stejně rychle jako se zvýšil. Příkladem jsou obyčejné brambory – ať už vařené nebo pečené, mají vysoký glykemický index, díky kterému nás krátce po jejich konzumaci opět přepadne hlad. Proto je důležité dbát na vyvážený jídelníček, do kterého neodmyslitelně patří potraviny bohaté na bílkoviny, jež hříšné myšlenky rychle zaženou. Neplatí však, že když si dáte k snídani vaječnou omeletu, máte denní příjem bílkovin splněný. Ideální je rozložit jejich konzumaci do celého dne, což znamená i do svačin. Nestíháte si pravidelně připravovat svačinové krabičky? Mějte po ruce Emco tyčinky s proteinem bez přidaného cukru.

Když chcete zahnat chutě

Bílkoviny jsou alfa a omega vyvážené stravy a měly by být významnou součástí každodenního jídelníčku. Nejen, že rychle zasytí, ale také zmírňují chutě. Protein totiž udržuje hladinu cukru v krvi na uzdě, čímž omezuje např. chutě na sladké. Když se u nás tyto choutky objeví, saháte v dobré víře po ovocných šťávách? Dejte raději přednost celým kouskům, potřebná ovocná vláknina se nachází právě v dužině a slupce. Odšťavněním ovoce zbyde jen cukr, který zvýší glykemii a zanedlouho se chutě zase ozvou. Vhodnou a rychlou variantou jsou také např. unikátní proteinové tyčinky od Emca bez přidaného cukru, které najdete v příchutích pistácie a kokos & mandle.

Když vás trápí emoční hlad

Už jste se s emočním hladem někdy setkali? Zaskočí nás naprosto nečekaně a turbulentní rychlostí nabírá na intenzitě. V mysli se zjeví jeden konkrétní pokrm a v tu chvíli jakékoliv jiné jídlo tento druh hladu nezažene. Vzniká totiž na základě nepříjemné situace, kterou chcete zajíst. Chuť vyvolaná emocí začíná v ústech a mozku a musíte na ni zareagovat hned. Neznamená to však, že se jí nutně musíte nechat ovládnout. Namísto toho, abyste do sebe bezhlavě dostali co největší množství jídla, mějte po ruce tyčinku bohatou na bílkoviny, ořechy, anebo sušené maso, čímž mozek pod vlivem emocí ošálíte, protože břicho bude dokonale nasycené.

Produktový tip: Léto klepe na dveře, sáhněte po svačinkách bez přidaného cukru

Přestože je v létě náš jídelníček o poznání lehčí, ani v tomto období není úplně snadné jíst zdravě. Chutě na sladké se ozývají možná méně, ale o to těžší je jim odolat, když na nás číhají různé nástrahy třeba v podobě sladkých nápojů nebo zmrzlin. Nenechte se zlákat a myslete na to, že zatímco po sladkém budete mít brzy hlad, potravina bohatá na bílkoviny vás zasytí na delší dobu. Ořechové tyčinky s proteinem od Emca jsou s 25 % rostlinného proteinu jejich ideálním zdrojem. Za sladkou chutí nestojí ani zrnko cukru, nýbrž sirup z kořene čekanky, který je skvělým zdrojem vlákniny. Vybírejte z oblíbených příchutí lahodného kokosu & mandle nebo pistácie a mějte tu správnou svačinku bez přidaného cukru vždy při ruce.

Zdroj: článek vznikl ve spolupráci s Emco, spol. s.r.o.