Lukáš, 6 let

Napsal/a celiacicz

3 května, 2022

Lukáš byl kojen necelé 4 měsíce, od dvou měsíců přikrmován. Průjmy mnohokrát za den začaly v 1. roce. Byl mrzutý, „ukňouraný“. Dětská lékařka utěšovala matku, že je to „od zoubků“. Lékaři prováděli různá laboratorní vyšetření, ale ne na celiakii. Lukáš byl často nemocný, do svého prvního roku byl jednou hospitalizován, pak ještě jedenkrát před dovršením dvou let, s diagnózou viróza. Až ve dvou letech bylo na základě matčiny prosby provedeno gastroententerologické vyšetření s testy na celiakii, které vyšly pozitivně. Poté enterobiopsie diagnózu celiakie potvrdila.

Lukáš má bezlepkovou dietu od dvou let, asi dva měsíce užíval ještě železo a jeden rok navíc i bezlaktózovou dietu. Už za měsíc tohoto celého dietního opatření začal prospívat, přestaly průjmy i vyrážky kolem úst. Zůstala zatím menší chuť k jídlu, jí malé porce. Jednou za rok je jeho zdravotní stav kontrolován. Má odklad školní docházky, a to je jistě velmi rozumný krok.

V letošním školním roce přestala mateřská i základní škola zajišťovat dietní stravování, protože nemá finance na nutričního terapeuta. Lukáš se při sepisování anamnézy představil jako čiperný a pohodový kluk, je však hodnocen jako nesoustředěný. Celou dobu si kreslil, vůbec jsme ho nerušily. Při odborném vyšetření v pedagogicko-psychologické poradně byla zmíněna možnost následků rok a půl trvající nedostatečné výživy mozku při klinických projevech celiakie, než byla započata bezlepková dieta. Má skoro celý rok na vyzrávání jak somatické, tak psychické, aby začal školu dobře připravený. Nyní chodí do minipřípravky fotbalu, moc ho to baví.

Text připravila: MUDr. Ludmila Chýleová
Zdroj: Cesty za diagnózou celiakie, publikace Šťastný život bez lepku
Fotografie: unsplesh.com