Rodinný příběh s celiakií

Napsal/a celiacicz

16 února, 2022

Vyprávění matky

Můj první syn onemocněl v pěti letech diabetem 1. typu. Ke zjištění došlo náhodně při preventivní pětileté kontrole u pediatra, a to záchytem glykosurie (cukr v moči). Součástí vyšetřovacího schématu u diabetiků je pátrání po dalších autoimunitních chorobách, a to celiakie a autoimunitního zánětu štítné žlázy. Po roce trvání diabetu byla synovi (tedy v šesti letech) zjištěna i celiakie. Subjektivně netrpěl obtížemi, ale měl nechutenství, prostě jídlo bylo pro něj nepříjemnou zbytečností. Není to teď pro něj lehké (ani pro rodinu) dodržovat dvě náročné diety, naráz hlídat množství výměnných jednotek ve stravě a ještě bezlepkové složení. V podstatě nemůže odejít z domova, aniž by měl připravené jídlo a pití s sebou.

Myslím, že kombinace těchto dvou chorob je jedna z nejnáročnějších na dodržování disciplíny pacienta co jíst, kolik toho sníst a v kolik hodin jíst (fungování aplikovaného inzulínu vyžaduje naprostou přesnost ve stravě).

Tři týdny po stanovení diagnózy diabetes mellitus 1. typu u prvního syna jsem porodila syna druhého. Prospíval dobře, jedl s chutí. V době pátých narozenin se objevil průjem. Léčba nepomáhala, začal být apatický, bez zájmu, bez energie, nehrál si. Požádala jsem o vyšetření na celiakii. Výsledky krevního testu byly pozitivní. Syn podstoupil biopsii střeva, která diagnózu definitivně potvrdila. Nasadili jsme bezlepkovou dietu, během pár dní průjem ustoupil a syn doslova před očima ožil. Po třech letech od diagnózy celiakie mu byla zjištěna autoimunitní thyreoiditida, se kterou se nadále léčí. Po zjištění celiakie i u druhého syna jsem požádala o vyšetření nás rodičů. Manželovy krevní testy byly pozitivní, odmítl však biopsii střeva a začal držet se syny bezlepkovou dietu. S dodržováním disciplíny v bezlepkové stravě má však více obtíží než synové a často vědomě chybuje.

Na závěr bych jen chtěla dodat, že oba synové byli kojeni do dvou a půl let, umělé mléko ke kojení dostali až po třech měsících věku, příkrmy byly ke kojení zařazovány podle doporučení pediatra, přesto oba trpí dvěma autoimunitními chorobami.


Zdroj: Cesty za diagnózou celiakie, publikace Šťastný život bez lepku

Fogografie: unsplash.com