Vy se ptáte, my odpovídáme

Napsal/a celiacicz

14 dubna, 2022

Na internetu jsem se dočetla, že stopy lepku nevadí, prý se tímto označením výrobci pouze kryjí. Je to pravda?

Potraviny se stopami lepku jsou pro celiaky vždy nevhodné. Výrobce toto označení používá v případě, kdy si je vědom, že při výrobě zpracovává i lepkové suroviny a nedokáže tedy zabránit kontaminaci. Navíc, pokud by se jednalo např. o mouku s tímto označením, stopy by byly opravdu velmi vysoké. Všeobecně nedoporučujeme pročítat různé internetové diskuze, ale pokud si nejste něčím jisti, obraťte se rovnou na naši poradnu.

Když už mám protilátky v pořádku, je stále nutné dodržovat dietu striktně?

Ano, dieta je celoživotní a je třeba ji dodržovat striktně po celou dobu. I když máte pocit, že nemáte žádné příznaky, při jejím porušení se odehrávají změny přímo na sliznici tenkého střeva.

Je vhodná káva z automatů?

Bohužel, kávu ani různé čokoládové nápoje z těchto automatů nemůžeme doporučit. Mohou obsahovat různé přidané látky a je problém zjistit složení.

Dcera jede na školu v přírodě a nevím, jestli bude možné bezlepkové stravování. Je možné v tomto případě výjimečně na týden dietu přerušit?

V žádném případě. Doporučujeme spojit se přímo s paní kuchařkou/panem kuchařem a zjistit, jaké jsou možnosti. Spousta těchto zařízení už dokáže dietu zajistit, i když to třeba na svých stránkách přímo neuvádějí. Počítejte s tím, že možná bude potřeba dodat některé suroviny (mouka, těstoviny apod.) a bezlepkové pečivo. Na trhu jsou také k dispozici bezlepkové hotovky, které stačí v případě potřeby jen ohřát.

Poradna pro celiaky
poradna@celiac.cz, tel 602 273 173